Cenne porady
Dlaczego warto wybrać dywany?
Zastosowanie dywanów we wnętrzach ma mnóstwo plusów. Oto najważniejsze z nich:
wytłumienie i ocieplenie wnętrza
dodanie przestrzeni kameralnego i przytulnego wyglądu
zakrycie zniszczonych elementów podłogi
dekoracja wnętrza ciekawym elementem wyposażenia
Jak znaleźć odpowiedni dywan?
Znalezienie właściwego dywanu tylko z pozoru może wydawać się łatwe. W rzeczywistości, jeżeli dywan ma nie tylko zdobić przestrzeń, ale także być wytrzymały i łatwy do utrzymania w czystości, trzeba wziąć pod uwagę kilka dodatkowych czynników. Dla tych z Państwa, który mają problemy z wyborem odpowiedniego dywanu, przygotowaliśmy krótki poradnik.
Dywany dostępne obecnie w sprzedaży to zarówno modele tkane ręcznie, jak i maszynowo. Są wykonane z włókien naturalnych, na przykład wełny lub jedwabiu, włókien sztucznych czy też mieszanek włókien sztucznych z naturalnymi. To od rodzaju włókna zależy trwałość kobierca, a także jego eksploatacja oraz dodatkowo cena. Naturalne dywany są droższe i trudniejsze w czyszczeniu, ale jednocześnie są bardziej odporne na zabrudzenia, lepiej izolują i wyglądają ładniej. Dywany ze sztucznych włókien z kolei są tańsze, łatwiejsze w czyszczeniu, ale nie mają tak dobrych właściwości termicznych. Niezależnie od tego, jaki materiał zostanie wybrany, dywan powinien być sprężysty, gęsty, miękki i miły w dotyku, a także łatwy w pielęgnacji.
Dodatkowo przy dobrze dywanu należy brać pod uwagę wykończenie wnętrza. Najlepiej dobierać dywany do innych tekstyliów w pomieszczeniu, na przykład obrusów, zasłon, poduszek, ale można też postawić na kontrastowy kolor, który nada wnętrzu żywy wygląd. Gdy wybiera się dywan do mniejszego pomieszczenia, lepiej zdecydować się na model w jasnych i stonowanych kolorach. Zbyt ciemny dywan z intensywnym wzorem dodatkowo pomniejszy optycznie pomieszczenie. W dużych pokojach można już puścić wodze wyobraźni i zdecydować się na bardziej wyrazisty dywan.
Warto też dobrać dywan do podłogi. Naturalne drewno, płytki ceramiczne, panele podłogowe najlepiej w dobrym stanie warto pozostawić widoczne, rozkładając dywan tylko na użytkowej części pomieszczenia, na przykład przy komplecie wypoczynkowym, stole w jadalni. Z kolei jeżeli podłoga jest mocniej zniszczona lub nieestetyczna, warto zdecydować się na duży dywan zakrywający większą jej część lub wykładzinę dywanową.
Usuwanie plam z dywanów
Plamy z wina – należy przetrzeć je roztworem octu 50% i zmyć szamponem do dywanów.
Guma do żucia – gdy nie można usunąć jej palcami, należy ją wymrozić, przykładając do niej kostki lodu w woreczku plastikowym. Jeżeli metoda nie działa, należy zastosować specjalistyczne środki do usuwania gumy do żucia.
Plamy z krwi – należy zastosować zimną wodę (ciepła może utrwalić plamę), a następnie użyć szampon do dywanów. Gd plama jest stale widoczna, można użyć 5% roztwór amoniaku.
Wosk ze świeczki – plamę należy przepasywać żelazkiem przez bibułkę, chusteczkę higieniczną lub papier toaletowy, w ten sposób parafina przyklei się do bibuły. Czynność należy powtarzać aż do całkowitego usunięcia parafiny.
Błoto – plamy z błota należy na początku wysuszyć, a następnie odkurzyć i przetrzeć szmatką nawilżoną octem.
Świeże plamy – można spryskać je wodą, a następnie usunąć gąbką lub ściereczką od brzegów do środka.
Tłuste plamy – należy posypać je talkiem lub innym chłonnym i sypkim materiałem, na przykład pudrem bambusowym i pozostawić na 24 godziny. Po tym czasie plamę należy odkurzyć.
Starsze plamy – gdy są zaschnięte, można przygotować mieszankę z 2 łyżek proszku do pieczenia, 3 łyżek octu i litra przegotowanej wody. Roztwór należy delikatnie wetrzeć w plamę, uważając, aby nie przemoczyć zbytnio dywanu. Następnie należy osuszyć dywan.
dywany-chodniki.com copyright © 2013-2018 realizacja ASGARD